معرفی ip Address

ip مخفف  Internet Protocol Address که به صورت مختصر ip  میگن

 

 

هر دستگاه در محیط اطراف خود برای شناخته شدن نیاز به یک مشخصه منحصر به فرد نسبت به دیگر دستگاه ها داره ، بنابراین هرکامپیوتر موجود در شبکه به منظور ایجاد ارتباط با سایر کامپیوترها می بایست دارای یک آدرس منحصر به فرد باشه که این آدرس منحصر به فرد

ip است.

 

 

اصطلاحات IP آدرس

:Static استاتیک یعنی آدرس IP هرگز تغییر نمی کنه تا زمانی که سرویس دهنده ISP شما آن را تغییر دهد.

Dynamic : دینامیک یا پویا بدان معنی است که آدرس IP می تواند هر زمان تغییر کند.

Public  : عمومی به معنای آدرس آی پی را می توان از هر کامپیوتر در جهان بازدید کرد.

:Private  خصوصی یعنی آدرس IP فقط می تونه با کسانی که در همان شبکه هستند اختصاص داده شود.

Shared   : به اشتراک گذاشته شده به معنی افراد دیگر نیز می توانند از آی پی شما استفاده نمایند مانند wi-fi.

Dedicated   : اختصاصی به معنی هیچ فردی قادر به اتصال بجز خود شخص نیست.

IP  زیربنایی‌تر از وب و اپلیکیشن‌ها و اینترنت است.

حال اگر دو یا سه کامپیوتر هم داشته باشیم که قرار باشد با یکدیگر یک شبکه (Network) را تشکیل دهند و با یکدیگر ارتباط داشته باشند، نیاز است که هر یک از آنها آدرس مشخص داشته باشند.

همچنین اگر تعداد این کامپیوترها بیشتر شد و در نقاط مختلف دنیا پخش شدند و به جای شبکه داخلی (Internal Network) یک شبکه بین‌المللی (Internet) داشته باشیم ، باز هم همان‌ آدرس‌دهی لازم می‌شود.

حتی موبایل‌ها و اپلیکیشن‌ها و Server‌ها با هم در ارتباط داشته باشند، باز هم آدرس‌دهی نیاز است.

وب‌سایت‌ها هم بخواهند با یکدیگر در ارتباط داشته باشند یا به هم لینک بدهند، باز هم نیازمند آدرس و آدرس‌دهی هستند.

به همین علت می‌گوییم IP یک مفهوم زیربنایی در سطح شبکه است و هر چیزی که بر زیربنای شبکه ساخته می‌شود به نوعی با آدرس آی پی ارتباط پیدا می‌کند.

کامپیوترهای داخل شبکه برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند نیاز به دو جزء اصلی دارند.

Physical Address

Logical Address

 

 

آدرس فیزیکی Mac Address :

شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که اولا ضرورت وجود دو نوع آدرس چیست وثانیا جایگاه استفاده از آنان چیست؟ MAC Address، یک آدرس فیزیکی است در حالی که آدرس های IP به منزله آدرس های منطقی می باشند.آدرس های منطقی ، شما را ملزم می کنه که به منظور پیکربندی کامپیوتر وکارت شبکه ، درایو ها و یا پروتکل های خاصی را در حافظه مستقر نمایید. این وضعیت در رابطه با MAC Address اینطور نیست و اینگونه آدرس ها نیازمند درایوهای خاصی نخواهند بود، چرا که آدرس های فیزیکی درون تراشه کارت شبکه قرار می گیرند و توسط کارخانه سازنده درون تراشه قرار میدن.

  • یک Mac Address بر روی هر کارت شبکه همواره دارای طولی مشابه و یکسان است یعنی ۱۲ کاراکتر ۶ بایت و یا ۴۸ بیت به فرمت hexadecimal است.

بنابراین فرمت Mac Address در مبنای ۱۶ است.

مثلاً MAC Address کارت شبکه موجود روی یک کامپیوتر می تواند به صورت زیر باشه

A2 – b4 – ۱۴ – FC – ۵۲ – ۱C

بنابراین Mac Address از ۶ قسمت تشکیل شده که ترکیبی از حروف و اعداد و با (–) dash از همدیگر جدا شده اند.

 

حتماً این سوال برای شما مطرح می شه که MAC Address توسط چه افراد و یا سازمان هائی و به چه صورت به کارت های شبکه نسبت داده می شود؟

زمانی که یک تولید کننده نظیر اینتل ، کارت های شبکه خود را تولید می نماید ، شرکت مربوطه هر آدرس دلخواهی را نمی توانند برای MAC Address در نظر بگیرند.در صورتی که همه تولیدکنندگان کارت های شبکه بخواهند بدون وجود یک ضابطه خاص ،اقدام به تعریف آدرس های فیزیکی کنند،بنابراین قطعا امکان تعارض بین آدرس های فوق بوجود میاد.

ساختار Mac Address

ساختار Mac Address

E3 ۲B ۱۴ CF ۵۷ A2

 

سه octed اول در Mac Address به منظور معرفی تولید کننده کارت هست و سه octed آخر برای درج شماره سریال توسط خود تولید کنندگان می باشد که کاملاً unique خواهد بود.

 

دلیل استفاده از MAC Address

هر کامپیوتر موجود در شبکه ، می بایست با استفاده از روش هایی خاص شناسایی گردد. برای شناسایی یک کامپیوترموجود در شبکه ،صرف داشتن یک آدرس IP به تنهایی کفایت نخواهد کرد.بدین منظور ، لازم است نگاهی به مدل معروف OSI ولایه پیوند داده داشته باشیم.

 

 

 

 

زمانی که یک بسته اطلاعاتی (Packet ) به لایه Data Link می رسد( از طریق لایه اول) ، اون رو در اختیار لایه بالایی خود (لایه سوم) قرار خواهد داد .بنابراین ما نیازمند استفاده از روش خاصی به منظور شناسایی یک کامپیوتر قبل از لایه سوم هستیم

MAC Address در پاسخ به نیاز فوق در نظر گرفته شده وبا استقرار در لایه دوم ، وظیفه شناسایی کامپیوتر قبل از لایه سوم را بر عهده دارد.

بنابراین Mac Address در لایه دوم Data link قرار داره و این لایه مسئول بررسی این موضوع بوده که داده ، متعلق به کدام یک از کامپیوترهای موجود در شبکه است.

روش های به دست آوردن  Mac Address

۱- ipconfig /all

۲- nbtstat  –a  ip

۳- Getmac

 

همچنین طریقه کار با نرم افزار Mac Scarnner آشنا خواهیم شد.

نرم افزار mac scanner : تمامی مک های کامپیوترهای شبکه را جستجو و پیدا می کند.

چگونگی تغییر Mac Address

همانطور که اشاره شد Mac کاملاً unique است ولی می تونیم آنرا در سیستم عامل های مختلف زیر تغییر داد.

XP- vista- 7- 10- server 2003/2008 R2

Mac OS سیستم عامل خانواده اپل

Spoofing یا فریب دادن : روشی است برای معرفی خود به عنوان شخصی دیگر حال این شخص ممکن است در شبکه شما موجود باشد یا نه (اینجا منظور شخص کسی هست که اجازه دسترسی به شبکه را دارد)

کاربرد تغییر آدرس فیزیکی Mac Address

سوال : برای چه منظور Mac address رو تغییر بدیم؟

آدرس MAC شما می تواند توسط هر کس در شبکه محلی اترنت با استفاده از بسیاری از ابزارهای ساده دیده می شود. بنابراین هکر می تواند ماشین ها (و در نتیجه شما) را در شبکه ردیابی کند. این به خصوص هنگامی خطرناک است که شما در یک شبکه بی سیم هستید و از شبکه WiFi عمومی استفاده می کنید.

 بنابراین وقتی شما آفلاین هستید، کسی می تواند از آدرس MAC دستگاه شما استفاده کند و به شبکه شما دسترسی پیدا کند.

یکی از کاربردهای تغییر آدرس فیزیکی در فریب دادن دیوارة آتش (Firewall ) بر روی دستگاه های که دارای filler list Mac Address و یا black list Mac Address می باشند مانند Access Point (Adsl) کارایی دارد.

Device Maneger  کارت شبکه  properteis  Advenced  locally Administered Address