معرفی آیپی و مک آدرس با استاندارد ۶۴۲-۷۰ MCITP

زمان قرارگیری : ۱۱ دی ۱۳۹۷ تعداد قسمت های قرار داده شده :3
<span itemprop="name">معرفی آیپی و مک آدرس با استاندارد ۶۴۲-۷۰ MCITP</span>
توضیحات
 1. با عرض سلام خدمت تمام کاربران وب سایت داده آموز.یکی از کلیدی ترین بحث های زیر ساخت و پیکربندی شبکه های مایکروسافت . استاندارد ۶۴۲-۷۰ آشنایی شبکه کارها که در حوزه پشتیبانی شبکه فعالیت می کنند شناخت کامل و جامع مک آدرس (آدرس فیزیکی) و آدرس منطقی و چگونگی کارکرد آنها در بستر و سیکل شبکه است . این دوره  به شما کمک خواهد کرد که شناخت خوبی از زیر ساخت شبکه داشته باشید.

معرفی IP Address

ip مخفف  Internet Protocol Address که به صورت مختصر ip گفته می شود . هر دستگاه درمحیط اطراف خود برای شناخته شدن نیاز به یک مشخصه منحصر به فرد نسبت به دیگر دستگاه ها داره ، بنابراین هرکامپیوتر موجود در شبکه به منظور ایجاد ارتباط با سایر کامپیوترها می بایست دارای یک آدرس منحصر به فرد باشه که این آدرس منحصر به فرد که این آدرس منحصر به فرد ip است.

Ip Address

Ip Address

اصطلاحات IP آدرس

Static: استاتیک یعنی آدرس IP هرگز تغییر نمی کنه تا زمانی که سرویس دهنده ISP شما آن را تغییر دهد.

Dynamic : دینامیک یا پویا بدان معنی است که آدرس IP می تواند هر زمان تغییر کند.

Public  : عمومی به معنای آدرس آی پی را می توان از هر کامپیوتر در جهان بازدید کرد.

Private : خصوصی یعنی آدرس IP فقط می تونه با کسانی که در همان شبکه هستند اختصاص داده شود.

Shared : به اشتراک گذاشته شده به معنی افراد دیگر نیز می توانند از آی پی شما استفاده نمایند مانند wi-fi.

Dedicated   : اختصاصی به معنی هیچ فردی قادر به اتصال بجز خود شخص نیست.

IP  زیربنایی‌تر از وب و اپلیکیشن‌ها و اینترنت است.

حال اگر دو یا سه کامپیوتر هم داشته باشیم که قرار باشد با یکدیگر یک شبکه (Network) را تشکیل دهند و با یکدیگر ارتباط داشته باشند، نیاز است که هر یک از آنها آدرس مشخص داشته باشند. همچنین اگر تعداد این کامپیوترها بیشتر شد و در نقاط مختلف دنیا پخش شدند و به جای شبکه داخلی (Internal Network) یک شبکه بین‌المللی (Internet) داشته باشیم ، باز هم همان‌ آدرس‌دهی لازم می‌شود. حتی موبایل‌ها و اپلیکیشن‌ها و Server‌ها با هم در ارتباط داشته باشند، باز هم آدرس‌دهی نیاز است.

وب‌سایت‌ها هم بخواهند با یکدیگر در ارتباط داشته باشند یا به هم لینک بدهند، باز هم نیازمند آدرس و آدرس‌دهی هستند. به همین علت می‌گوییم IP یک مفهوم زیربنایی در سطح شبکه است و هر چیزی که بر زیربنای شبکه ساخته می‌شود به نوعی با آدرس آی پی ارتباط پیدا می‌کند. کامپیوترهای داخل شبکه برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند نیاز به دو جزء اصلی دارند.  Physical Address ، Logical Address

آدرس فیزیکی Mac Address

شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که اولاً ضرورت وجود دو نوع آدرس چیست وثانیا جایگاه استفاده از آنان چیست؟ MAC Address، یک آدرس فیزیکی است در حالی که آدرس های IP به منزله آدرس های منطقی می باشند.آدرس های منطقی ، شما را ملزم می کنه که به منظور پیکربندی کامپیوتر وکارت شبکه ، درایو ها و یا پروتکل های خاصی را در حافظه مستقر نمایید. این وضعیت در رابطه با MAC Address اینطور نیست و اینگونه آدرس ها نیازمند درایوهای خاصی نخواهند بود، چرا که آدرس های فیزیکی درون تراشه کارت شبکه قرار می گیرند و توسط کارخانه سازنده درون تراشه قرار میدن.

یک Mac Address بر روی هر کارت شبکه همواره دارای طولی مشابه و یکسان است یعنی ۱۲ کاراکتر ۶ بایت و یا ۴۸ بیت به فرمت hexadecimal است.

حتماً این سوال برای شما مطرح می شه که MAC Address توسط چه افراد و یا سازمان هائی و به چه صورت به کارت های شبکه نسبت داده می شود؟

زمانی که یک تولید کننده نظیر اینتل ، کارت های شبکه خود را تولید می نماید ، شرکت مربوطه هر آدرس دلخواهی را نمی توانند برای MAC Address در نظر بگیرند.در صورتی که همه تولیدکنندگان کارت های شبکه بخواهند بدون وجود یک ضابطه خاص ،اقدام به تعریف آدرس های فیزیکی کنند،بنابراین قطعا امکان تعارض بین آدرس های فوق بوجود می آید.

دلیل استفاده از MAC Address

هر کامپیوتر موجود در شبکه ، می بایست با استفاده از روش هایی خاص شناسایی گردد. برای شناسایی یک کامپیوترموجود در شبکه ،صرف داشتن یک آدرس IP به تنهایی کفایت نخواهد کرد.بدین منظور ، لازم است نگاهی به مدل معروف OSI ولایه پیوند داده داشته باشیم.

osi modeling

osi modeling

زمانی که یک بسته اطلاعاتی (Packet ) به لایه Data Link می رسد( از طریق لایه اول) ، اون رو در اختیار لایه بالایی خود (لایه سوم) قرار خواهد داد .بنابراین ما نیازمند استفاده از روش خاصی به منظور شناسایی یک کامپیوتر قبل از لایه سوم هستیم.MAC Address در پاسخ به نیاز فوق در نظر گرفته شده وبا استقرار در لایه دوم ، وظیفه شناسایی کامپیوتر قبل از لایه سوم را بر عهده دارد.

بنابراین Mac Address در لایه دوم Data link قرار داره و این لایه مسئول بررسی این موضوع بوده که داده ، متعلق به کدام یک از کامپیوترهای موجود در شبکه است.

کاربرد تغییر آدرس فیزیکی Mac Address

سوال : برای چه منظور Mac address رو تغییر بدیم؟

آدرس MAC شما می تواند توسط هر کس در شبکه محلی اترنت با استفاده از بسیاری از ابزارهای ساده دیده می شود. بنابراین هکر می تواند ماشین ها (و در نتیجه شما) را در شبکه ردیابی کند. این به خصوص هنگامی خطرناک است که شما در یک شبکه بی سیم هستید و از شبکه WiFi عمومی استفاده می کنید.

 بنابراین وقتی شما آفلاین هستید، کسی می تواند از آدرس MAC دستگاه شما استفاده کند و به شبکه شما دسترسی پیدا کند.

یکی از کاربردهای تغییر آدرس فیزیکی در فریب دادن دیوارة آتش (Firewall ) بر روی دستگاه های که دارای filler list Mac Address و یا black list Mac Address می باشند مانند Access Point Adsl کارایی دارد.

لیست سرفصل ها
 • معرفی ip Address

 • اصطلاحات IP آدرس

 • آدرس فیزیکی Mac Address

 • ساختار Mac Address

 • دلیل استفاده از MAC Address

 • روش های به دست آوردن  Mac Address

 • طریقه کار با نرم افزار Mac Scarnner

پیش نمایش
۰۰:۲۱:۵۲

حجم : 49.58 مگابایت

دانلود مستقیم
لیست پخش
# title duration size play
1 معرفی آیپی و مک آدرس با استاندارد 642-70 Mcitp 00:21:52 49.58 مگابایت
2 قسمت اول 00:21:52 49.58 مگابایت
3 فایل ضمیمه - 425.72 کیلوبایت
رضایتمندی از دوره
میزان رضایت شما از این دوره و مدرس مربوطه چقدر است ؟
 • میزان رضایت شما از جامعیت این دوره چقدر است؟
 • میزان رضایت شما از فن بیان این مدرس چقدر است؟
 • میزان رضایت شما از کیفیت تصویر این دوره چقدر است؟
 • میزان رضایت شما از کیفیت صوت این دوره چقدر است؟
 • میزان رضایت شما ازکیفیت مفید و مدیریت زمان این دوره چقدر است؟
 • میزان رضایت شما از میزان تسلط مدرس این دوره چقدر است ؟
4.8
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
ارزیابی دوره
کیفیت تصویر
18
کیفیت صوت
17
فن بیان
17
تسلط مدرس
18
جامعیت
15
استفاده مفید از زمان
18
سورس: فایل کمک آموزشی:دیدگاه ها
تا کنون هیچ دیدگاهی ارسال نشده است


دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود

برای دسترسی به این دوره نیاز است بصورت نقدی این دوره را خریداری کنید و این دوره بخشی از دوره های اعضای ویژه نمیباشد

زمان کل دوره : 00:21:52

وضعیت دوره : در حال ثبت نام

سطح آموزش: مقدماتی

شرکت کننده اول باشید

قیمت دوره: 100 تومان
ساعت تدریس :
00:57:16
تعداد دوره های این مدرس:
2 دوره

مدرس دانشگاه ، متخصص شبکه (اکتیو و پسیو) ، تعمیر و نگهداری سخت افزار ، برنامه نویس وب و ویندوز، تعمیر و نگهداری سخت افزار ، طراح و پیاده سازی Tsql & Sql Server ، مسلط به هک و امنیت sql enjection و Google Hacking ، مسلط به نرم افزارهای حضور غیاب

محصولات مرتبط
مشاهده بیشتر

عضویت در خبرنامه داده آموز

برای دریافت اخبار مربوط به آخرین داده آموزهای منتشر شده، ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.