آموزش Subnet با استاندارد ۶۴۲-۷۰ MCITP

زمان قرارگیری : ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تعداد قسمت های قرار داده شده :3
<span itemprop="name">آموزش Subnet با استاندارد ۶۴۲-۷۰ MCITP</span>
توضیحات

به نام خدا و عرض سلام خدمت کاربران داده آموز ، در این دوره قصد داریم تا نحوه آموزش گام به گام شبکه که از ابتدا و به صورت مقدماتی است که شامل آموزش Subnet و فضای آدرس دهی ، NetID ، HostID ، آدرس های منطقی به صورت کامل و پروژه محور هم به صورت عملی و تئوری پیاده سازی خواهیم کرد. که شما کاربران داده آموز می توانید با مطالعه موارد عنوان شده گامی بلند جهت موفقیت در بازار کار و جایی که در آن شاغل هستید بردارید. امید است این دوره که به صورت رایگان است رضایت شما را جلب کند .

معرفی آدرس های منطقی Logical Address

به آدرس های ip در اصطلاح آدرس منطقی نیز گفته می شود که ip در مدل osl در لایه network قرار دارد و دارای دو ورژن است IPV4، IPV6 .  آیپی ورژن ۴ از ۳۲bit تشکیل شده و فرمت مختص به این IP به صورت W. X. Y . Z می باشد . فضای آدرس دهی IPV4 در حدود چهار میلیارد ip است IP از چهار بخش تشکیل شده که هرکدام از این بخشها یک octed گفته شده و نمایانگر یک بایت هست یک بایت ۸ بیت می باشد که تشکیل شده از ۸ رقم صفر و یک

آدرس های منطفی

آدرس های منطفی

معرفی NetID و  HostID

NetID متعلق به آدرس شبکه ای که کلانیت بر روی آن واقع شده که به آن Network Address نیز گفته می شود .  HostID متعلق به آدرس کلانیتی که بر روی شبکه قرار دارد . Network Address یا همان NetID به عنوان بخشی از آدرس IP کلانیت در نظر گرفته می شود در واقع مشخص می کند یک کامپیوتر در کدام بخش واقع شده است می تواند یک بایت، دو بایت و حداکثر سه بایت باشد. آدرس Host به صورت منحصر به فرد است (unique) زیرا این آدرس نشان دهنده یک کامپیوتر خاص در شبکه است.

معرفی کلاس های مختلف IPV4

 شامل کلاس های A،B،C،D،E 

کلاس A

این نوع کلاس بیشتر برای تخصیص IP در شبکه های سایز بزرگ مورد استفاده می شود octed اول این کلاس ها از ۱ تا ۱۲۶ متفاوت است از این آدرس ها اولین octed طرف چپ آن برای Network و سه octed دیگر برای host است . ۲۳۲ کامپیوتر در یک شبکه از نوع کلاس B موجود می تواند باشد.

Class-A

Class-A

کلاس B

از این آدرس ها دو octed طرف چپ نتورک NetID و دو octed طرف راست برای HostID می باشد این آدرس ها برای Network هایی با سایز متوسط استفاده می شود.

۲۱۶ کامپیوتر در یک شبکه از نوع کلاس B موجود می تواند باشد.

Class-B

Class-B

کلاس C

از این کلاس سه octed طرف چپ نتورک NetID و یک octed  آن HostID می باشد این آدرس ها برای Network های سایز کوچک استفاده می شود. در این کلاس محبوب مدیران شبکه ۲۸ کامپیوتر در یک نوع شبکه در کلاس C می توانیم داشته باشیم

نکته: شرایط کلاس C به صورتی است که شما در هر رنج از IP Address فقط ۲۵۴ کلانیت برای آدرس دهی داشته باشید.

class-c

class-c

کلاس D

از این کلاسها برای  Multicasting استفاده میشه و رزرو شده است ، رنج مورد نظر هم ۲۲۳ تا ۲۳۹ خواهد بود.

class-D

class-D

کلاس E

برای Multicast استفاده میشه رنج این کلاس از ۲۴۰ تا ۲۵۴ هست و شباهت زیادی به کلاس D داره تنها تفاوتش بیت چهارم هست که یک هست ۱۱۱۱

نکته : از این کلاسهای D&E نمی توانیم در ویندوز و نسخه های ماکروسافت و شبکه های Lan استفاده کنیم فقط در موارد خاص و آزمایشگاهی استفاده میشود.

Class E

Class E

معرفی Subnet Mask

Mask مشخص می کند که چند بیت متعلق به آدرس شبکه NetID و چند بیت متعلق به آدرس کامپیوتر HostID می باشد در واقع از طریق Subnet mask مشخص می گردد که یک کامپیوتر در کجای شبکه قرار دارد.

زمانی که بسته ای (packet) قرار است در شبکه ارسال گردد مبدأ می بایست آدرس مقصد خود را بداند (distination) و (NetID) آدرس مقصد را چک کند اگر NetID مبدأ و مقصد یکی باشد یعنی مقصد و مبدأ داخل یک شبکه هستند. دراین شرایط ابتدا IP Address کامپیوتر مبدأ (سورس) خود را با Subnet mask خودش and می کند و IP Address مقصد را با  subnet mask هم And می کند اگر Net ID مبدأ و مقصد یکی بود یعنی کامپیوترهای مقصد و مبدأ در داخل یک شبکه هستند در غیر این صورت کامپیوتر مبدأ می بایست بسته را Default Gateway ارسال کند که در این حالت با استفاده از Router مسیردهی صورت خواهد گرفت تا بسته رو به مقصد برساند.

 

معرفی Segment

در صورتی که از دستگاهی به نام Router در شبکه استفاده نمایید امکان تقسیم بندی و مجزا نمودن حوزه های ترافیکی broadcast کامپیوترهای شبکه ایجاد خواهد شد بنابراین این حالت شبکه اصطلاحاً به segment یا subnet تقسیم شده است. همانطور که میدانید روتر ترافیک broadcast از آن عبور نمیکنه میتونید از این روش استفاده کنید.

معرفی Default Gateway

آدرس IP یی است نشان می دهد بسته های اطلاعاتی در شبکه از کدام کامپیوتر باید عبور کنند بر روی کارت های شبکه (Lan interface) می توانید آدرس Default Gateway را تعیین کنید.

معرفی ایجاد زیر شبکه با استفاده از Subnetting

با بزرگ شدن شبکه نیاز به تقسیم بندی کردن آنها هم به ابعاد کوچکتر به وجود می آید زیرا تعداد سرویس ها و Applieation بیشتر شده تعداد کاربران و کامپیوترها و مقدار ترافیک broadcast هم افزایش می یابد به این تقسیم بندی کردن اصطلاحاً subnetting گفته می شود. در کل می توان گفت subnetting تقسیم شبکه به segment هایی (حوزه هایی) مجزا  می باشد با روش subnetting ترافیک هر حوزه و segment مختص خودش خواهد بود و پیامهای broadcast کامپیوترهای کاربران در همان حوزه خودش وجود خواهد داشت.

طریقه استفاده از subnetting

عمل subnetting مختص borrowing و قرض کردن bit ها می باشد اگر بخواهیم تعداد Host هایمان را افزایش دهیم به سراغ قرض کردن از HostID از ip Address مورد نظرمان می رویم و به همین ترتیب اگر بخواهیم تعداد Network هایمان را افزایش دهیم به سراغ قرض کردن Net ID از IP Address مورد نظرمان می رویم.

فرمول subnetting

۲-۲N

N ، بیت هایی که می خواهیم قرض بگیریم

۲، به این معنی است که آدرس اول، همیشه NetID و آدرس آخر همیشه broadcast بوده به همین دلیل دو آدرس بدون استفاده هستند منظور آدرس هایی که همگی صفر و یک ما باشند.

لیست سرفصل ها
 • معرفی آدرس های منطقی Logical Address
 • معرفی فضای آدرس دهی ipv4
 • معرفی NetID و  HostID
 • معرفی کلاس های مختلف IPV4
 • معرفی Broadcast & Loopback Address
 • معرفی  loopback Address
 • معرفی public & private Address
 • معرفی Subnet Mask
 • معرفی( CIDR ( Classless Inter Domain Routin
 • معرفی Segment
 • معرفی Default Gateway
 • ایجاد زیر شبکه با استفاده از Subnetting
 • طریقه استفاده از subnetting
 • نرم افزار Advanced subnet
پیش نمایش
۰۰:۳۵:۲۴

حجم : 69.94 مگابایت

دانلود مستقیم
لیست پخش
# title duration size play
1 آموزش Subnet با استاندارد ۶۴۲-۷۰ Mcitp 00:35:24 69.94 مگابایت
2 قسمت اول 00:35:24 69.94 مگابایت
3 فایل ضمیمه - 694.4 کیلوبایت
رضایتمندی از دوره
میزان رضایت شما از این دوره و مدرس را اعلام کنید
 • میزان رضایت شما از جامعیت این دوره چقدر است؟
 • میزان رضایت شما از فن بیان این مدرس چقدر است؟
 • میزان رضایت شما از کیفیت تصویر این دوره چقدر است؟
 • میزان رضایت شما از کیفیت صوت این دوره چقدر است؟
 • میزان رضایت شما ازکیفیت مفید و مدیریت زمان این دوره چقدر است؟
 • میزان رضایت شما از میزان تسلط مدرس این دوره چقدر است ؟
4.8

خلاصه

کاربران گرامی ثبت نظرات ارزشمند شما در خصوص این دوره ها باعث هر چه بهتر شدن این مدرسان و متناسب با نیاز و خواست شما عزیزان است.با شرکت در این نظرسنجی علاوه بر بهبود خدمات داده آموز و به پاس قدردانی از زمانی که صرف کرده اید کمال تشکر و قدردانی داریم.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
ارزیابی دوره
کیفیت تصویر
17
کیفیت صوت
18
فن بیان
18
تسلط مدرس
18
جامعیت
17
استفاده مفید از زمان
18
سورس: فایل کمک آموزشی:دسته بندی : آموزش MCITP شبکه
تگ محصول : #ip #Subnet #شبکه #مک آدرس
دیدگاه ها
تا کنون هیچ دیدگاهی ارسال نشده است


دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود

دوره رایگان است

زمان کل دوره : 00:35:24

وضعیت دوره : در حال ثبت نام

سطح آموزش: مقدماتی

شرکت کننده اول باشید

قیمت دوره: رایگان
ساعت تدریس :
00:57:16
تعداد دوره های این مدرس:
2 دوره

مدرس دانشگاه ، متخصص شبکه (اکتیو و پسیو) ، تعمیر و نگهداری سخت افزار ، برنامه نویس وب و ویندوز، تعمیر و نگهداری سخت افزار ، طراح و پیاده سازی Tsql & Sql Server ، مسلط به هک و امنیت sql enjection و Google Hacking ، مسلط به نرم افزارهای حضور غیاب

محصولات مرتبط
مشاهده بیشتر

عضویت در خبرنامه داده آموز

برای دریافت اخبار مربوط به آخرین داده آموزهای منتشر شده، ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.